NachumHeiman.com:האתר של נחום היימן

נחום היימן: "ההבטחות של נתניהו, זה קדחת"

פורסם ב- עכבר העיר בתאריך: 22/01/2016 [קישור מקור]
מאת: מזל טלבי לוי, מלאבס

בדירתו הצנועה שבפתח תקווה, עם בעיות בריאותיות לא פשוטות, נחום היימן אופטימי ומחויך, מרוצה מאוד מהקריאה של בתו סי היימן לבוא לבקר אותו, ומעריך את אלו שכבר באו. ראיון על מוזיקה, על הבטחות שלא קוימו, על הפרויקט שעדיין לא הסתיים ועל החברות עם דיוויד בואי

"יש לנו במשפחה חיים ארוכים". נחום היימן (נחום היימן)
ברביעי שעבר, בשעות הערב המוקדמות, הגיעו צביקה שטרן ואבי פרטוש לבקר את המלחין נחום 'נחצ'ה' היימן, בביתו שברחוב מונטיפיורי בפתח תקווה. הם מעולם לא היו אצלו, הם לא חברים שלו ואת שמו שמעו כמו כולנו, בעיקר בזכות השירים הרבים אותם הלחין היימן, ובזכות תרומתו העצומה לזמר העברי. הסיבה לביקור? שטרן קרא ב"ידיעות אחרונות" ראיון עם בתו, סי היימן, שבסופו קראה לאנשים לבוא לבקר את אביה בביתו ובכך להקל עליו. הוא (שטרן) יצר קשר עם סי היימן, ובעקבות כך העלה פוסט בפייסבוק בו קרא לתושבים לבוא ולשמש חברה להיימן, להנעים לו את זמנו.

"הוא נורא התרגש מהביקור שלנו אצלו", מגלה שטרן. "נחצ'ה סיפר לנו על עצמו, על העבר שלו, על המלחמות שבהן לחם ונפצע. מבחינתי הוא מלח הארץ ומגיע שיעזרו לו ולו רק על מה שהוא עשה ותרם למדינה". הביקור ריגש את שטרן עד כדי כך שהוא החל לעבוד על ערב מיוחד עבור היימן. "יצרתי קשר עם מספר אמנים שמוכנים לבוא ולהופיע בהתנדבות", הוא מסביר, "ואני מקווה שזה ייצא לפועל בזמן הקרוב". אבי פרטוש מוסיף: "שמענו על מה שהבת שלו אמרה בראיון איתה, ביררנו את הכתובת והלכנו לבקר אותו. ישבנו איתו כשעה, הוא סיפר לנו על העבר שלו, על מלחמות שהשתתף בהן, על הדיסקים שלו ועל השירים הרבים שהוא הלחין. לצערי ראיתי היסטוריה הולכת ונגמרת מול העיניים. כשהגענו הוא היה קצת מופתע, ולאחר מכן העריך את זה שאנשים זרים באים ומבקרים אותו. לדעתי צריך ליצור בעיר קבוצה של אנשים שתבקר את כל הקשישים בעיר. נחצ'ה מפורסם אז הסיפור שלו יצא החוצה, אבל יש לא מעט אנשים שאין להם משפחה וצריך לדאוג להם וללכת לבקר אותם. אני יצאתי בהרגשה טובה ומה שיפה זה שאני קבלתי ממנו את הכוחות להמשיך הלאה".

"הוא מלח הארץ ומגיע לו שיעזרו לו". נחום היימן בביתו (זאב שטרן)
פרטוש ושטרן לא לבד. "קראתי שמבקשים לבוא קצת לבקר אותו מדי פעם", אמרה לנו תושבת פתח תקווה שפנתה למערכת העיתון כדי לקבל פרטים. "הקריאה נכנסה לליבי ואני מתכוונת ללכת לבקר אותו על מנת לשבת איתו קצת ולהנעים לו את הזמן".

"הם מאוד נחמדים"

"אנשים באו לבקר אותי, אנשים שמעריצים את השירים שלי, והם מאוד נחמדים", מספר לנו השבוע היימן בביתו, ומראה כרטיס ביקור שאחד מהם השאיר לו. "שמעתי שהיתה כתבה על כך שיבואו לבקר אותי ואני שמח על כך. אני מאוד רוצה שיבואו אנשים ויהיו איתי לזמן מה. מרבית היום אני נמצא עם המטפלת שלי טניה ואנשים נוספים תמיד מוזמנים לבוא. למזלי יש לי חברים טובים שממשיכים להגיע. יעקב גרוס, הבן של נתן גרוס, צליל בירן, הפסנתרן, שמוליק צבי, חוקר זמר עברי כמוני, וכן שאולי דור, סגן יו"ר ההסתדרות החדשה בארץ ויו"ר הסתדרות בכפר סבא. כל אלו הם חברים טובים שלי ומגיעים אליי פעם בשבוע לפחות".

שאולי דור הוא אחד החברים הקרובים של היימן. "אני מכיר את נחצ'ה במשך עשר שנים, אני כותב שירים לזמרים שונים והתחברנו ומאז אני מטפל בחלק מהעניינים שלו", הוא משתף. "אני דואג לכל ההפצה של הדיסקים שלו, לכל הצרכים שלו ומסייע בנושא המעבר שלו לבית בכפר סבא. נחצ'ה מאוד ערני, הוא מדבר לעניין, שכלית הוא יודע בדיוק מה הוא רוצה והוא לא פראייר. הבעיה שלו היא בעיקר גופנית. מצד אחד זה טוב שבאים אנשים שמארחים לו לחברה וזה נותן לו להרגיש טוב, שהוא רצוי, סוג של סלב, ומצד שני זה מאוד מעייף אותו ולכן הביקורים צריכים להיות קצרים. יש הרבה אנשים שעוזרים ורוצים שיהיה לו טוב ואחד מהם הוא תושב פתח תקווה, דורי זלצר, הבעלים של 'בית בכפר'".

דואג לדיסקים. התקליטייה של נחום היימן
דואג לדיסקים. התקליטייה של נחום היימן (זאב שטרן)
היימן, כמעט בן 83, הוא מגדולי המלחינים בזמר העברי. הלחנים שכתב הפכו במרוצת השנים לנכסי צאן ברזל. הוא היה חתן פרס ישראל לזמר העברי בשנת תשס"ט וייסד את העמותה למורשת הזמר העברי. יש לו שתי בנות - בילי, והזמרת סי היימן. הוא היה נשוי שלוש פעמים ומאשתו האחרונה נפרד בשנת 2010.

אריכות ימים

ביום חמישי קיבלה את פנינו בכניסה לביתו של היימן המטפלת טניה, שהכניסה אותנו לחדרו. היימן שוכב על המיטה וסביבו ערמות של דיסקים, דפים, רישומים ומערכת הקלטה. "אני אצא מזה, אני מקווה להתחזק ולחזור לעצמי", הוא אומר על הכוחות שנעלמו לו. "סבא רבא שלי מת בגיל 106, סבא שלי בגיל 104 ואבא שלי בגיל 102, יש לנו במשפחה חיים ארוכים", הוא מוסיף בחיוך. סמוך אליו מאפרה עם בדלי סיגריות. "אני מעשן שלוש, ארבע סיגריות ביום", הוא מספר ומוסיף שהוא רוצה לחיות עוד מספר שנים על מנת לסיים את המשימות שלו. "אני באופן אישי רוצה לחיות עוד שלוש־ארבע שנים עד שאני אסיים את הדיסקים שאני מכין. אני מאחד את כל השירים של כל אמן שעבדתי איתו בדיסק נפרד, שירים של חווה אלברשטיין, דודו ברק, נתן אלתרמן וזו המון עבודה", הוא אומר ומציין שהוציא לא מזמן דיסק גם בשפה הרוסית עם השירים שלו.

"אני מקווה להתחזק ולחזור לעצמי". מדף הפרסים של היימן (זאב שטרן)
הוא מתקשה בהליכה, קצת קשה לו לדבר לעיתים, והוא זקוק לעזרה קבועה. טניה משמשת גם כסוג של מזכירה: היא מביאה לו דפים, מוציאה מכתבים, מראה לנו דיסקים וגם את הכתבות והתמונות שצבר במהלך השנים. בסוף החודש, היימן עוזב את פתח תקווה ועובר להתגורר ב'בית בכפר' בכפר סבא. מה שבעיקר מטריד אותו לקראת המעבר הוא איך יעביר את כל תכולת הבית ובמיוחד עם הדיסקים שלו איתו. "יש לי אלפי דיסקים ואני חייב להעביר איתי את הכל", הוא אומר וטניה מרגיעה אותו ואומרת שהם ישתדלו להעביר את רוב הדברים, כולל הדיסקים והפסנתר.

בסיור בבית ניתן לראות שאין אף קיר פנוי. בכל מקום ערמות של דיסקים, חומרים שלו וכן דיסקים של אמנים שונים שהוא אוהב לשמוע וצבר במהלך השנים. "אני צריך עזרה וטיפול יותר צמודים", הוא מסביר, "פיזיותרפיה, רופא וגם שתהיה לי חברה ואנשים סביבי", הוא מוסיף בחיוך. למרות שמרבית שעות היום הוא שוכב במיטה, הוא ממשיך לשמור על אופטימיות ולא מפסיק לחייך: "אני סוג של ילד בגוף של מבוגר. אני אוהב לראות בטלוויזיה את ערוץ שירי ילדות ישראלי, אוהב שניצל, צ'יפס וקטשופ וגם שרימפס", הוא אומר והעיניים שלו נוצצות כמו ילד שזכה בפרס. במעלית עם דיוויד בואי נחום "נחצ'ה" היימן, נולד ב־6 במאי 1934 בעיר ריגה בלטביה לפנינה וחיים היימן. המשפחה עלתה לישראל בשנת 1939 כשנחצ'ה היה בן חמש בלבד. "הגענו לישראל ביום שפרצה מלחמת העולם השנייה, עברנו לתל אביב", הוא נזכר. בילדותו חלה היימן בפוליו ובמשך שלוש שנים שכב בבית חולים עד שהתגבר על מחלתו ועבר להתגורר בקיבוץ נען. בגיל 17 הלחין את שירו הראשון, "ניצנים נראו בארץ", לפי מילים מ"שיר השירים". בתחילת שירותו הצבאי בצה"ל היה היימן רכז של צוותי הווי ואקורדיוניסט מחליף בלהקת הנח"ל, אך לא ויתר על שירות קרבי. הוא לחם בשלוש מלחמות וגם נפצע בשלושתן. לאחר השירות הגיע לקיבוץ בית אלפא, יצא ללמוד במדרשה למורי מוזיקה בתל אביב, שב לקיבוץ כמורה בבית הספר האזורי ובמהלך התקופה השלים תואר באקדמיה למוזיקה בירושלים. במקביל לעבודתו בבית הספר הקים היימן את ההרכב "חמישיית גלבוע", ניהל את חבורת הזמר של קיבוץ גבע, "הגבעטרון", שרבים מהשירים שהלחין להם הפכו לאבני דרך בזמר העברי. בשנות ה60' התחבר למשורר נתן יונתן והלחין רבים משיריו כמו "חופים", "החול יזכור" ו"שירים עד כאן", וכן גילה וטיפח כמה מן הכישרונות הגדולים במוזיקה הישראלית, בהם חווה אלברשטיין, עליזה עזיקרי, שלישיית גשר הירקון וצמד הפרברים. ב־1968 יצא היימן לפריז, ועבד שם עם מיטב הכוכבים של התקופה, בהם ננה מושקורי, מארי לה פורה, סרז' לאמא והישראלים ריקה זראי ומייק ברנט.

"אני סוג של ילד בגוף של מבוגר". נחצ'ה עם בתו סי היימן (זאב שטרן)
כעבור כמה שנים עבר ללונדון ושם למד כתיבת מוזיקה לסרטים, ניהל חברת תקליטים והלחין מוזיקה לסרטים וסדרות מפורסמות. "אני לא אשכח, כשגרתי בלונדון יום אחד נכנס למעלית מולי דיוויד בואי", הוא נזכר, "בהתחלה שתקתי ואחר כך שאלתי אותו מה הוא עושה פה והוא אמר לי שהוא שכר דירה בבניין הזה. הפכנו להיות חברים, השמעתי לו את המוזיקה שלי והוא אמר שהיא נחמדה. כשהוא הגיע לביקור בארץ, כל התקשורת והמעריצים עמדו מאחורי קיר הזכוכית ולא הבינו איך אנחנו יושבים ביחד ומנהלים שיחה".

לשכת ראש הממשלה אינה עונה

לאחר שנים רבות בניכר, חזר היימן לארץ והקים את חבורת הזמר "חופים". בשנת 1996 החל לנהל את מחלקת הנוסטלגיה בחברת המוזיקה "הליקון" והוציא מחדש הקלטות ישנות. סך הכל הוציא כ-60 תקליטורים ובשנת 2002 הקים את "העמותה למורשת הזמר העברי", שבמסגרתה הוא מעלה על גבי תקליטורים הקלטות ישנות ואף מחדש ומקליט מחדש שירים ותיקים על מנת לשמר אותם.

במהלך השנים, הלחין היימן כאלף שירים וכתב מוזיקה למאות סרטים וסדרות. בשנת 2010 התגרש מאשתו השלישית וחזר להתגורר בפתח תקווה, בשנת 2013, בעקבות כתבה שהתפרסמה, נפגשו עמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת התרבות לימור לבנת. הוחלט שהיימן ישמש כיועץ בפרויקט שיכלול בין השאר הנגשה ותיעוד דיגיטלי של שירים עבריים ובתמורה תשלם לו המדינה סכום קבוע כל שנה. לטענת היימן נאמר לו שהסכום יהיה לכל החיים, אך לאחר חמישה חודשים זה פסק. "ההבטחות של נתניהו, זה קדחת", הוא טוען השבוע, "אני פונה אליו, שולח מכתבים, אך לצערי שום דבר לא קורה. אחרי הכתבה אז הוא הזמין אותי אליו, שלח לי נהג עם רכב ואפילו ביטל ישיבת ממשלה עבורי, אבל זה נגמר והם נעלמו. זה נגמר במילים וזה עצוב. הבטיח, הצטלם ובסוף אני לא מקבל כלום. צריך להבין שאני צריך את הכסף על מנת לחיות בכבוד. יש לי קצת תמלוגים וביטוח לאומי, אבל זה לא מספיק לחיות כמו שצריך בכבוד והכסף של ביבי היה מיועד לעזור לי לסיים את החיים בצורה יפה".

"זה נגמר במילים". נחצ'ה מקבל את פרס ישראל (טס שפלן)
בעקבות אותה כתבה ב־2013 על מצבו, פנה אליו ועד היישוב בית הארי והציע לספק לו מגורים תמורת שירותים מוזיקליים. היישוב אף קרא על שמו את אחת הכיכרות. נחצ'ה מספר: "התגוררתי בבית אריה כשנתיים ותמורת השירותים המוזיקליים שנתתי להם קיבלתי דירה. המצב הבריאותי שלי התדרדר אחרי שיום אחר הרמתי שק אדמה לעציצים, נפלתי על הכביש ושברתי חמש צלעות. צרחתי מכאבים, מישהי עברה במקום והזמינה אמבולנס ופינו אותי לבילינסון. הרופא בבילינסון אמר שאני צריך לגור קרוב לבית החולים ומאז (לפני כשנה וחצי) אני מתגורר שוב בפתח תקווה. נפלתי כבר מספר פעמים לאחר מכן, ולכן מצבי הרפואי לא טוב".

"הטקסטים חרא"

למרות הבעיות, הוא ממשיך להתעדכן במה שקורה סביבו, מנסה להמשיך לכתוב מוזיקה, ויש לו מה לומר על המצב המוזיקלי כיום בארץ. "הטקסטים חרא", הוא אומר, "כל אחד מה שהוא שומע וחושב הוא כותב. במנגינות יש שיפור קל, כל הזמן, אבל המילים והטקסטים הם מתחת לכל ביקורת". הוא מספר על השיר האחרון שכתב לפני כחמש שנים: "נסעתי ברכב על כביש גהה בפתח תקווה ופתאום עלה לי רעיון לשיר. עצרתי בצד הדרך והתחלתי לכתוב ופתאום שוטר מגיע, דופק על החלון ושואל מה אני עושה. אמרתי לו שאני כותב שיר, הוא התיישב לידי, עשה לי הגהות על השיר ובסוף אחרי שסיימתי נתתי לו את רישיון הנהיגה שלי ואמרתי לו שאם הוא רוצה לכתוב לי דו"ח על הפרעה זה בסדר. הוא חייך ואמר לי שלא, הוא אמר שהוא ראה הרבה משוגעים, אבל משוגע שעוצר בצד הדרך לכתוב עדיין לא יצא לו לפגוש".

עדיין מנגן?

"המוזיקה כל הזמן עולה לי בראש. לפעמים אני קם ומנגן על הפסנתר לראות שאין כפילות של תבניות מוזיקליות והופך אותה ליצירה. אני כותב תווים וכל הזמן חי מוזיקה".

ממשרד ראש הממשלה לא נתקבלה תגובה.


חדשות אחרונות
סי היימן: "אני בת של איש מאוד גדול. גאון"
02/10/2016:ישראל היום
ימי הילדות העליזים בקיבוץ, האמנים שעלו לרגל, החיים בחו"ל, היחסים המורכבים, הניתוק וההתפייסות, הפרידה בבית החולים והגעגוע הגדול שנשאר. סי היימן מדברת על אביה, נחצ'ה היימן, האיש שחיב...קרא עוד

הערות על השיר "בבוא יומי"
25/09/2016:דף הפייסבוק של יעקב גרוס
השיר "בבוא יומי" היה קיים כבר ב2012 ונקרא בשם "הצוואה". כעבור שנתיים נחצ'ה מסר לפרסום את השיר לעיתון "רוקדים". למיטב הבנתי, כל השיר נכתב בעצם ע"י נחצ'ה....קרא עוד

האזכרה וגילוי המצבה
16/09/2016:דף הפייסבוק של איריס
מבחר תמונות מטקס האזכרה וגילוי מצבה שנערך לנחום היימן במלאת 30 לפטירתו. צילמה וכתבה איריס גרינברג...קרא עוד

אזכרה - 30 לנחצ'ה היימן
16/09/2016:פייסבוק(מקורות שונים)
טקס האזכרה וגילוי מצבה כלל קריאת פרקי תהילים וקדיש ליד הקבר. לאחר מכן התכנסו החברים בהנחיית שמוליק צבי לטקס צנוע עם שירים ודברים לזכרו של נחצ'ה. ...קרא עוד

נכדו של נחצ'ה: תומר עפרון במופע לכבוד סבו
11/09/2016:זאפה
תומר עפרון, נכדו של נחצ'ה, מקדיש את המופע הראשון שלו בפסטיבל הפסנתר, לסבו שהלך החודש לעולמו ...קרא עוד

הערות על נחצ'ה
29/08/2016:חדשות בן-עזר גיליון 1173
הערות מעמוד הפייסבוק של יוסי אחימאיר כפי שפורסמו בגיליון 1173 של חדשות בן עזר...קרא עוד

שיר פרידה
26/08/2016:חדשות הוד השרון
שאול דור, חברו הטוב של נחום (נחצ'ה) היימן ז"ל, מספר על מערכת היחסים הקרובה של השניים ועל הפרידה מהאיש שכל כך אהב...קרא עוד

לנחצ'ה היימן - - - - - - אִישׁ הַשִּׁירִים
25/08/2016:חדשות בן עזר -1172
מתוך השירון "אתמול, היום, מחר – אני ממשיך לשיר"
מועדון הזמר בני-שמעון, קיבוץ דביר, שירון מס' 275
כ"ג בטבת תשע"ד – 26 בדצמבר 2013...קרא עוד

חיפה נפרדת מנחום (נחצ'ה) היימן
25/08/2016:פייסבוק
אפי נצר מנחה מופע פרידה מנחום היימן בהשתתפות ביתו סי, ואמנים נוספים. המופע בחסות עיריית חיפה ....קרא עוד

כמו צמח בר
25/08/2016:חדשות בן-עזר גיליון 1172
לפני מספר שנים נחצ'ה נרשם לקבל את כתב העת העיתי "חדשות בן עזר" וקרא אותו בשקיקה. בגיליון מס' 1172 שוב כותב אורי הייטנר על נחצ'ה ועל פועלו....קרא עוד

"שירים עד כאן" מקאמה-נחום היימן
25/08/2016:פייסבוק
השבוע במקום שיר השבוע, מקאמה לאיש השירים נחום היימן,נחצ'ה, שהלך לעולמו....קרא עוד

אורי הרפז: אני ממשיך לשיר את שיריו של נחצ'ה
24/08/2016:פייסבוק
...קרא עוד

מחשבות וזכרונות עם סיום השבעה
24/08/2016:FaceBook
בדיסק אוסף האחרון שהוציא הוא כתב לי בהקדשה "היונה שבחיי" זכיתי...קרא עוד

חדשות בן-עזר - לזכרו של נחום היימן
22/08/2016:חדשות בן-עזר
לפני מספר שנים נחצ'ה נרשם לקבל את כתב העת העיתי "חדשות בן עזר" וקרא אותו בשקיקה.
בגיליון מס' 1171 כותבים על נחצ'ה ועל פועלו....קרא עוד

יעקב גרוס: חופים הם לפעמים געגועים לנחצ'ה
19/08/2016:פייסבוק
הספד שכתבתי לנחצ'ה - ונבצר ממני לקרוא אותו למוקיריו (אפשר לשתף)...קרא עוד

אורי הרפז: ערב עצוב מאוד. נחצ'ה איננו
19/08/2016:פייסבוק
אני מרגיש הקלה על שהספקתי להוציא את האלבום של יצירותיו על גיטרה בעודו עמנו, ולתת לו את הכבוד הראוי לו - וגם עוד כמה רגעי חיוך ואושר....קרא עוד

נחום היימן הובא למנוחות
18/08/2016:Walla
מאות ליוו את חתן פרס ישראל נחום היימן בדרכו האחרונה. "נחצ'ה הוכיח שוב ושוב את כוחה של המנגינה", ספדה שרת התרבות והספורט בטקס האשכבה בקאמרי...קרא עוד

סי היימן בלוויית אביה: "היית אדם נדיר, אבל גם זאב בודד"
18/08/2016:YNET
מאות אנשים ליוו את חתן פרס ישראל, המלחין והיוצר נחום (נחצ'ה) היימן, בדרכו האחרונה. "ממשיכה את מנגינתך לילה לילה, ואמשיך", ספדה לו בתו סי. מעל הקבר הטרי שרו הנוכחים את "חופים" ונפרד...קרא עוד

סי היימן נפרדת מאביה בטקס לזכרו: "היכן שלא היית, שם ניגנת"
18/08/2016:YNET
הזמרת דיברה בטקס האשכבה של אביה, המלחין נחום (נחצ'ה) היימן, שהלך לעולמו בגיל 82. "הוא מת לי בידיים", אמרה, וסיפרה על צוואתו: "הוא ביקש שלא נבכה, שנשיר אותו". השרה מירי רגב: "הוא הי...קרא עוד

נפרדים: השירים הגדולים של נחום היימן
17/08/2016:YNET
יצירתו הענפה של נחום (נחצ'ה) היימן הציבה לא מעט נכסי צאן ברזל בזמר העברי, כבר מימי קום המדינה. בין אם היו אלה שיריו של נתן יונתן, ביצועיהן של הלהקות הצבאיות או אלבום אהוב לילדים, ב...קרא עוד

בוז'י הרצוג מבקר את נחצ'ה
27/05/2016:פייסבוק
בזמן הדיונים בין הליכוד והמחנה הציוני מצא הרצוג זמן לבוא לבקר את נחצ'ה בבית אור בכפר סבא ...קרא עוד

יום הולדת לנחצ'ה
02/05/2016:פייסבוק
שישי אישי חוגגים לנחצ'ה יום הולדת עם המנחה שמוליק צבי ואמנים אורחים ...קרא עוד

ערב הוקרה לנחצ'ה בבית היוצר
01/05/2016:פייסבוק
ערב מחווה מיוחד בחסות קבוצת "יוצרים בצוותא" בו אמני הקבוצה ואומנים אורחים ישירו את שיריו של נחצ'ה....קרא עוד

ערב מחווה והתרמה למען נחצ'ה
10/03/2016:פייסבוק
ועד כפר גנים ג' ומתנס עולמות הזמינו את אוהבי הזמר העברי לערב מרגש עם שיריו של נחום היימן...קרא עוד

נחום היימן עבר לגור בדיור מוגן
27/01/2016:פייסבוק
לנחום היימן חתן פרס ישראל לזמר העברי יש בית חדש. אתמול העברתי אותו לדיור מוגן בבית בכפר. "בית אור" רחוב בן יהודה 71 כפר סבא. תודה מקרב לב לבעלים דורי זלצר לעובדת הסוציאלית יעל אטיא...קרא עוד


לזכרו. כיתוב/עיצוב: גלי רביץ







Copyright ©2012 כל הזכויות שמורות
[ניהול תוכן] [מפת האתר]
Powered by Smarty-3.1.12 and ApPHP MicroCMS Pro v3.9.x
שלום , אתה מחובר עם שם משתמש:
server:nachumheiman.argon-web.com