NachumHeiman.com:האתר של נחום היימן

פוגה קטנה

הסיפור של הפוגה
סיפורה של "פוגה קטנה" החל לפני שנים רבות. צמד הפרברים הקליט כבר באותה תקופה מספר שירים מפרי עטי, ויוסי חורי ביקש ממני שיר נוסף להשלמת אלבום שהפרברים הקליטו באותה עת.
הגעתי לביתו של יוסי, התיישבתי ליד הפסנתר תוך ניסיונות להפיק משהו מאצבעותיי ומלִבּי. ניסיתי... אך במשך כשעתיים דבר לא קרה. ואז, מגראמופון ישן שניצב בחלון של אחד השכנים נשמע בוקע קולה של ה"טוקטה ופוגה" (שכתב יוהאן סבסטיאן באך) ומיד החלו אצבעותיי לרחף על פני הקלידים והפוגה הקטנה שלי נולדה בחמש דקות. אמנם בהשראת היצירה הקלאסית, אך כל כולה שלי ומפרי עטי.
פרק ב' ב"מסעי הפוגה הקטנה" מתחיל בחודש מאי 1968 עת הגעתי עם משפחתי לפריז (היישר משדות בית-אלפא). עוד טרם חלפו שבועיים מהנחיתה, וכבר הייתי בדרכי ליצור ולייצר קשרים עם אנשי מוזיקה שונים בבירה הצרפתית. עמדתי בתור לאוטובוס כדי להגיע לפגישה שנקבעה עבורי בבית ההוצאה של תקליטי בארקליי, ולידי עמד בחור כבן שבע-עשרה.
בשיחה שהתפתחה שאלתי לשמו, ונעניתי, "מקסים לה פורסטייה". אז הגיע האוטובוס. התיישבנו זה לצד זה וסיכמנו כי לאחר שנסיים את המפגש בבארקליי ניפגש בינינו, כדי שהוא יכתוב אולי מספר טקסטים בצרפתית ללחנים שלי.
מאז חלפו עשרות שנים, והנער הצרפתי הצעיר הפך לאחד מהגדולים שבמבצעים, שבמלחינים ושבכותבים של תרבות הזמר הצרפתית.
"פוגה קטנה" עצמה הפכה לאחד משירי הקלאסיקה הצרפתית
השיר זכה למספר לא מבוטל של גרסאות כיסוי, ונכנס לפנתיאון של הזמר הצרפתי הקלאסי. בתקליטור זה מצויים ארבעה ביצועים שונים של השיר, הנבדלים גם בסגנונם.
כאן מתחיל הפרק השלישי (ואולי שוב, הבלתי אפשרי מבין כולם) של "פוגה קטנה".
בשלהי שנת 1968 ותחילת 1969 היו יחסי ישראל-צרפת מצוינים, וערוץ התרבות הצרפתי החליט להסריט סדרת סרטים שתעסוק בנופי ארץ-ישראל ובאנשיה. הגעתי לטלביזיה הצרפתית, והגישו לי חוזה להפקת מוזיקה בגוון ישראלי לששה סרטים בני 45 דקות כל אחד.
חתמתי על החוזה בעיניים עצומות והתחלתי להלחין ולעבד את המוזיקה. לצורך ההקלטה המוזיקאלית לא זאת בלבד שהקצו את טובי הנגנים מן התזמורת הסימפונית של פריז, אלא צירפו אף זמרת מדהימה העונה לשם דניאל ליקארי. היא הצטרפה לנגנים, כשהיא שרה בהברות מסוג ה"דבה-דה" המוּכּר, ללא מילים, ונשמעה ממש כאחד הכלים בתזמורת. לימים התפרסמה דניאל ליקארי, פיתחה קריירה בין-לאומית ומכרה מיליוני תקליטים. חלק ניכר מהיצירות המובאות כאן הן אותן הקלטות לסרטים.
לצד הקלטות אלה שנערכו בפריז, מצויות בתקליטור זה יצירות מיוחדות לא פחות. שתיים מהן הוקלטו במופע "70 עד כאן", שהתקיים בהיכל התרבות בפתח-תקווה כמחווה, לרגל יום הולדתי ה-70. שלוש אחרות מבוצעות על-ידי התזמורת של אמיל אייבנדר, נגן האקורדיון בעל האיכויות הבין-לאומיות, הידוע בתחום המוזיקה בסגנון הבלקני. הקטעים המובאים כאן הם שירים מוכרים, אשר נצבעו בעיבוד בצבעים בלקניים מובהקים. שאר היצירות באלבום הוקלטו במועדים שונים, ונוגנו באמצעות "תזמורות הקלטות", היינו נגנים שהוזמנו אד-הוק להקלטות אולפן בעת שהותי בלונדון בשנים 1984-1971.

Copyright ©2012 כל הזכויות שמורות
[ניהול תוכן] [מפת האתר]
Powered by Smarty-3.1.12 and ApPHP MicroCMS Pro v3.9.x
שלום , אתה מחובר עם שם משתמש:
server:nachumheiman.com