NachumHeiman.com:האתר של נחום היימן

אז ככה זה התחיל

ובכן, היכן מתחילים. נולדתי בריגה שבלטביה ביום חורף דולף בתאריך 6.5.1934 בשעה ארבע לפנות בוקר כאשר בעיר השתוללה סופה שגרמה לקריסת מערכת החשמל וכך, נולדתי בחושך. אבי היה בעל חושים חדים במיוחד וכאשר החלו ענני המלחמה המתקרבת להאסף באופק ביקש את סבי (אשר היה קברניט של אנייה שוברת קרח בים הצפוני) הבריח אותנו לשוודיה.

תינוק ושמו נחצ'ה
תינוק ושמו נחצ'ה
חבר של סבא, (קברניט שוודי) השיט אותנו באנייתו לדרום אפריקה ( אליה נמלטו יהודים רבים מאימתו של היטלר באותן שנים). שם, לאחר תקופת הסתגלות למקום ולשפה, השיג אבא ניירות הגירה לארצות הברית ועלינו על אנייה בשם "טירת וינצ'סטר" ויצאנו למסע למולדת החדשה, ארצות הברית של אמריקה.

אלא שהגורל רצה אחרת והאנייה הגיעה לחיפה ביום שבו פרצה מלחמת העולם השנייה. אבא שהצטיין בחושים חדים הוריד אותנו מן האנייה וזו, בעברה את מיצרי גיברלטר, חלף דרכה טורפדו מצוללת גרמנית אשר המתינה בפתח המיצרים לטרף מזדמן וכל נוסעי האניה על צוותה, אבדו במצולות הים. וכך, בלי כוונה, הפכתי לישראלי.

תחילת דרכינו בארץ היתה ב"מלון" שער העליה ליד חיפה. כאשר הבריטים איפשרו לנו לצאת משם, עברנו לזמן מה להתגורר במושבה עטורת הפרדסים מגדיאל. ומשם בהיותי כבן שבע עברנו לתל-אביב.

נחצ'ה עם הוריו
נחצ'ה עם הוריו
מקום מגורי בתל-אביב, ברחוב בורוכוב 5 הפך להיות משמעותי בחיי בגלל קרבתו לדרכי הקיצור בין החצרות מהם הייתי מגיע לקפה פילץ ולקפה גינתי-ים שם ניגנו תזמורות מוסיקה סלונית בימי שישי ושבת ושם התוודעתי לראשונה כילד בן שמונה לשירים של פרדי דורה, ישראל יצחקי ואחרים. נהגתי להתחבא מתחת לפסנתר הכנף של גינתי-ים והנגנים שידעו על כך, נהגו להגניב לי ביסקוויטים בין קטעי הנגינה. כך חלפו להם הימים בנועם בין משחקי הילדות, בית הספר, ואהבת המוסיקה. בימי החול, הייתי מתגנב לפחות פעם בשבוע לתיאטרון המטאטא דרך פרצה שיצרנו יחד, מספר חברים אוהבי תרבות בין לוחות העץ שהקיפו את מבנה התיאטרון ( בניין בית אל-על של היום ברחוב בן יהודה). כשתפסו אותנו מדי פעם בפעם וגורשנו החוצה, היתה לנו עוד אלטרנטיבת התפלחות, לבניין שממול, שם התקיימו הצגות התיאטרון הסאטירי ה"לי לה לו". שם, בין שני בתי התיאטרון הללו וקפה גינתי ים, ספגתי את אהבת שירי הארץ, המושכת אותי בעבותות קסם עד עצם היום הזה.

בהיותי כבן 12 עברתי למספר שנים בקיבוץ נען כילד חוץ. בנען החלה השכלתי המוסיקלית בזכותם של המלחין דוד זהבי והמורה המופלא למוזיקה יהודה אורן. זכיתי ללמוד מפי דוד זהבי את מרבית שיריו מיד ראשונה ויהודה אורן הוסיף נדבך משלו לחינוך המוסיקלי שלי עד שהגעתי למקום מגורים חדש במושבה רחובות.

כשנה לפני הגיוס, יצר נדודים שהתעורר בי, גרם לי להגיע לקיבוץ כפר מכבי (גוש בן שלושה קיבוצים הכולל את אושה, כפר מכבי ורמת יוחנן). שם פגשתי את מתתיהו שלם ולאה בגרשטיין – מחלוצות המחול העממי בישראל אשר הוסיפו את הנדבך הסופי לאהבת שירי הארץ שהיתה כבר נטועה בי. שנה שלמה רעיתי יחד עם מתתיהו שלם את עדר הצאן של רמת יוחנן,ושם הכרתי את אילקה רוה, אליהו גמליאל ואת חבורת האש ורבים אחרים שנהגו להתכנס לפתחו של מתתיהו שלם. השכלה מוזיקלית רחבה לא היתה לי אך הדבר לא הטריד אותי במיוחד ולא הפריע לי להלחין את שירי הראשון "ניצנים נראו בארץ" אותו הלחנתי באותה תקופה. נהגתי אז לנגן בחוגי ריקודי עם ורק שנים מאוחר יותר, נזכרתי לבקש את מישהו לרשום עבורי את התוים וכך, הגיעה העת להתגייס לצבא ההגנה לישראל ועם הגיוס מתחיל פרק מרתק וחדש בחיי.

תינוק ושמו נחצ'ה

עם אבא

אמא

Copyright ©2012 כל הזכויות שמורות
[ניהול תוכן] [מפת האתר]
Powered by Smarty-3.1.12 and ApPHP MicroCMS Pro v3.9.x
שלום , אתה מחובר עם שם משתמש:
server:nachumheiman.com